Немският физик, Клаус Фукс е обвинен в доставянето на информация относно английските и американските разработки за създаване на атомна бомба на Съветския съюз.
Фукс е роден на 29 декември 1911 година. Той става член на германската комунистическа партия и при идването на нацистите на власт през 1933 година успява да избяга в Англия. През 1937 година Фукс защитава докторат по физика в Бристолския университет и е поканен да продължи с научните си занимания в Единбург.
Когато избухва Втората световна война, като немски гражданин, Фукс е интерниран в лагер в Квебек, Канада. Професор Макс Борн от Единбургския университет се застъпва за него и в началото на 1941 година Фукс се завръща в Единбург, където е привлечен от Рудолф Пайерлс към британската програма за създаване на ядрено оръжие. През 1942 година немският физик получава британско поданство.
В края на 1943 г.. Фукс е прехвърлен в Колумбийския университет в Ню Йорк, където започва работа по ‘Проекта Манхатън’ за създаване на атомна бомба..
През 1945 година Фукс, с посредничеството на Хари Голд, предава подробна информация за проекта на руснаците. През 1947 година той дава сведения за разработката и на водородната бомба.
През 1948 година е установено изтичането на информация по проектите и през 1949 година (след като съветските кодове са дешифрирани), Фукс е задържан от служители на разузнаването в Англия. Разпитан е и е обвинен в шпионаж.
През януари 1950 година той прави самопризнания, съден е на 1 март, а на следващия ден е осъден на 14 години затвор (максималната присъда за издаване на военни тайни на приятелска нация).
На 7 март 1950 година, обаче, СССР прави официално изявление, в което отрича, че Клаус Фукс е бил съветски шпионин. Показанията на Фукс пред британските и американските служби довеждат до процесите срещу Дейвид Грийнглас и Юлиус и Етел Розенберг в САЩ.
На 23 юни 1959 година Клаус Фукс е освободен от затвора и му е разрешено да емигрира в Дрезден, в Източна Германия, където той възобновява научната си дейност.
Умира на 28 януари 1988 година в Източен Берлин.